Zwichnięcie stawu skokowego

Zwichnięcie stawu skokowego
www.budmirski.pl

Sportowcy na całym świecie osiągają sukcesy. Każdy kraj cieszy się z wyników, jakie osiągają reprezentanci. Jednak mało kto myśli o tym, na jakie urazy są oni narażeni. Ile razy musieli zrezygnować z udziału w danej dyscyplinie, ze względu na kontuzję.

W każdym sporcie zawodnicy mogą ulec jakiemuś wypadkowi, kontuzji, urazowi. Zwichnięcie stawu skokowego jest jedną z najczęstszych kontuzji. Wystarczy źle stanąć, źle skoczyć i staw skokowy kwalifikuje się do rekonwalescencji. Budowa stawu skokowego jest bardzo skomplikowana, jest w nim bardzo wiele elementów, dlatego tak łatwo o jego uraz.

Podczas skręcenia stawu skokowego dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej i jej więzadeł. Więzadła można naciągnąć, naderwać, albo zerwać. Oczywiście najgorszym przypadkiem jest ten trzeci. Jak leczyć takie kontuzje? Przede wszystkim zimne okłady z lodu, czy też opaski-bandaże elastyczne okażą się pomocne.

Najlepiej jest także unieruchomić nogę na jakiś czas, w zależności od rodzaju i powagi urazu. W gorszych wypadkach dochodzi do złamania, w takich sytuacji sportowcy muszą liczyć się z bardzo długim okresem rekonwalescencji. Oczywiście po każdym urazie wskazana jest rehabilitacja. O stawy skokowe można dbać, by były mocniejsze, i by unikać kontuzji, o których wspomniano wcześniej.

Ważne jest, by przed treningiem dobrze się rozgrzać, mieć odpowiednie obuwie, które ustabilizuje staw, jak również zakładać specjalne stabilizatory lub opaski elastyczne. Nasi sportowcy z pewnością pamiętają, że lepiej zapobiegać niż leczyć.