Zdecydowanie najlepsza polska gra

Jeśli w jednej kategorii mielibyśmy zmieścić wszystkie gry komputerowe, które w ostatnich latach ukazały się na rynku, to wskazanie najlepszej z nich byłoby praktycznie niemożliwe. Trudno jest porównać rozbudowane strategie z wyścigami samochodowymi czy też kolejną edycję popularnej gry piłkarskiej z jakąś „przygodówką”. Jeśli jednak mielibyśmy wybrać zwycięzcę w kategorii „najlepsza polska gra ostatnich lat”, to od razu wskazalibyśmy na jeden tytuł, ponieważ pozostałe w żaden sposób nie są do niego porównywalne. O jaką grę tutaj chodzi? Oczywiście, o „Wiedźmina”.

Ogólnie rzecz biorąc, można chyba śmiało powiedzieć, że jest to najlepszy tytuł w całej historii polskich gier komputerowych. Trudno przyczepić się tutaj do jakiegokolwiek elementu tej pozycji. I muzyka, i grafika, i „grywalność”, i fabuła stoją tutaj na najwyższym poziomie. Ponadto, trzeba dodać, że dla niektórych graczy „Wiedźmin” ma dodatkową wartość.

Każdy, kto pasjonuje się prozą Andrzeja Sapkowskiego do tej gry podchodzi nieco inaczej. Trudno nie dostrzec, że panujący w niej klimat jest bardzo zbliżony do swojego literackiego pierwowzoru. Utrzymane jest tutaj chociażby specyficzne poczucie humoru, które uwidacznia się najbardziej w dialogach. Książkowy wiedźmin Geralt jest naprawdę bardzo podobny do tego z gry.

Z pewnością, spora zasługa w tym samego Andrzeja Sapkowskiego, który brał czynny udział w tworzeniu omawianego tytułu. Bez jego wskazówek utrzymanie książkowego klimatu na pewno byłoby dużo trudniejsze.