The Witcher

W świecie gier komputerowych polscy twórcy nie są jakoś szczególnie cenieni, chociaż od tej reguły jest przynajmniej jeden wyjątek. Chodzi tutaj oczywiście o zespół, który stworzył dwie części gry „Wiedźmin”, która za granicą znana jest pod nazwą „The Witcher”. Niewątpliwie, powstanie tych gier było nie tylko największym wydarzeniem na rynku polskich gier komputerowych w ostatnich latach, ale również w całej jego historii. Cieszyć z tego sukcesu powinniśmy się nie tylko dlatego, że nasi rodacy stworzyli tak atrakcyjny produkt, ale również dlatego, że omawiana gra oparta jest na rodzimej prozie.

Chodzi tutaj oczywiście o twórczość Andrzeja Sapkowskiego, jednego z najlepszych polskich twórców literatury z gatunku fantastyki. To on stworzył postać tytułowego Wiedźmina, a także cały świat, w którym ten bohater się porusza. Gra w dość znaczący sposób nawiązuje do książek, a sam Sapkowski wpierał jej twórców podczas pracy. Dzięki temu miłośnicy literackiego Wiedźmina mogą z nim również obcować na bardziej interaktywnej płaszczyźnie.

„Wiedźmin” zyskał uznanie miłośników gier na całym świecie, co z pewnością przyczyniło się do popularyzacji polskiej literatury. Fantastyka książkowa dość często jest przenoszona do świata gier, jednak rzadko kiedy kończy się to osiągnięciem tak dużego sukcesu. Kto wie, może popularność omawianego tytułu zachęci twórców gier do tworzenia kolejnych pozycji, które będą nawiązywały do naszej literatury. Z pewnością, jest przynajmniej kilka książek, które mogłyby zostać wykorzystane do takich celów.