Stresujący styl życia – jaki ma wpływ na zdrowie?

Stres nie jest ani dobrym doradcą, ani sprzymierzeńcem zdrowia. Szczególnie taki stres, który jest nadmierny, a dodatkowo niemobilizujący.

Taki, który bardzo często towarzyszy pracy i projektom nie skończonym na czas. Stres „psuje nerwy” i jest czynnikiem wielu chorób.

Jak mu zapobiec? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że w parze ze stresem idą złe nawyki takie jak podjadanie między posiłkami, słone przekąski, używki w postaci alkoholu, czy papierosów. Wobec tego z samego stresu rodzi się niezdrowy styl życia.

Jego źródłem jest stres, natomiast całą otoczką niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Takie zachowania bardzo negatywnie wpływają na stan zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Stresujący styl życia może powodować takie choroby jak depresja, czy nerwica, jak również przez inne zachowania idące za nim, może doprowadzić do niewydolności nerek, nadciśnienia tętniczego, czy częstszych zachorowań na grypę lub przeziębienie. Na stresujący styl życia jest jednak rada – aktywny wypoczynek, który dostarczy organizmowi odpowiednią dawkę endorfin.

Warto także wzbogacić go o zdrową dietę, a w wypadku krytycznie stresującej sytuacji – medytację.