Projektant

Projektantem gier komputerowych jest osoba, która zajmują się przede wszystkim napisaniem scenariusza, zajmuje się również szatą graficzną. W brew pozorom funkcja projektanta gier jest bardzo trudna. Musi nie tylko podjąć się tematyki gry, ale i wiedzieć, w jaki sposób ona przebiega.

Bardzo często projektantami gier są ludzie po studiach humanistycznych, po kierunkach takich jak: językoznawstwo, psychologia, filozofia czy socjologia. Jak to możliwe, że nie są to ludzie po kierunkach ścisłych? Odpowiedź jest prosta projektanci mają na celu zająć się całą otoczką gry muzyką, obrazem, ale i narracją nie mogą pojawić się błędy, bo gracz od razu to wychwyci. Dodatkowo w każdej gdzie chodzi o to by gracz wracał do gry, kiedy przejdzie jeden etap chciał przejść do kolejnego i właśnie w tym głowa projektanta gier, aby była tak skonstruowana, aby w pewien sposób uzależniała konsumenta.

Wielu producentów nawet, jeśli nie zatrudnia na stanowisku projektanta osoby z takim wykształceniem zatrudnia dodatkową osobę, która zajmuje się niejako psychologią gry.