Programista

Kim jest programista? To inaczej inżynier, który tworzy gry komputerowe. Często bywa, że programista jest projektantem gier i na odwrót, ale niebywale rzadkim zjawiskiem jest, aby jedna osoba pracowała na tych dwóch stanowiskach. Programiści są wyspecjalizowani w różnych dziedzinach.

Pierwszym jest programista fizyki, który najczęściej zajmuje się grami logicznymi, wyścigowymi i strzelaninami. Kolejnym jest programista sztucznej inteligencji są to algorytmy, które umożliwiają przejście danego poziomu gry chyba, że gra jest zaprogramowana, że za to odpowiedzialny jest silnik gry. Programista dźwięku odpowiedzialny jest za ścieżkę dźwiękową, która jest integralną częścią każdej gry.

Programista grafiki – to osoba zajmująca się grafiką najmodniejszym rodzajem grafiki jest 3D. Do tych głównych dziedzin dochodzą jeszcze: programista interfejsu, sieci, narzędzi, portowania i skryptu. Każdy z nich zajmuje się czymś innym, chociaż w rzeczywistości działają na rzecz jednego produktu, który musi spełniać wymogi techniczne, ale przede wszystkim konsumenta – gracza.