Odzież liturgiczna musi być dopasowana do okresu liturgicznego

Jeżeli chociaż w minimalnym stopniu jesteśmy związani z życiem Kościoła, to z pewnością mamy jakąś, przynajmniej minimalną wiedzę odnośnie stroju jaki zakłada ksiądz podczas sprawowania Eucharystii. To też oznacza, że dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że w Kościele są okresy liturgiczne, a każdy z nich charakteryzuje się innym kolorem, który znajduje się na szatach księdza i ministrantów.

Potrzeba zawsze kilka sztuk

Nie wystarczy, że w parafii będzie jeden ornat, który będzie mógł być zakładany podczas każdej mszy. Niezwykle ważne jest to, aby było ich kilka i to z kilku powodów.

Po pierwsze powinny być na parafii ornaty, we wszystkich kolorach, jakie przypisywane są do roku liturgicznego. Stąd potrzebny jest ornat: zielony, czerwony, fioletowy, biały, niebieski, ale także ważne jest to, żeby ornatów w jednym kolorze była przynajmniej para, tak aby w razie potrzeby ksiądz proboszcz, jak i ksiądz wikary, mogli razem odprawiać mszę koncelebrowaną, mając na sobie założone odpowiednie ornaty.

Tylko wówczas będzie wiadomo, że wszystko zostało wykonane tak jak powinno i że msza święta została odprawiona z odpowiednią oprawą. Strój księdza w tym przypadku jest bardzo ważny, dlatego też nie można ignorować żadnych wytycznych, jakie zostały stworzone dla tej sytuacji.

Warto także zadbać o to, aby na parafii były poste i skromne ornaty, ale także bardziej ozdobne, które będą zakładane na szczególnie ważne uroczystości, tak aby pokazywały one swoim wyglądem, że jest to szczególny dzień i wymaga on szczególnej oprawy. Proponowanych jest wiele różnych ornatów, które mają też różne kolory.

Warto dopilnować, aby na parafii znalazł się ornat w każdym niezbędnym kolorze, tak aby we właściwy sposób, za pomocą stroju księdza, mógł być zaznaczone każdy z okresów liturgicznych, jaki się pojawia w ciągu roku.