Najpopularniejsze cele pielgrzymek na świecie

Pielgrzymowanie jest tak stare, jak wszystkie największe religie na świecie. Od wieków wierni wyruszali w nawet najdłuższą i najbardziej męczącą drogę, by pomimo trudu, dojść do miejsca dla nich świętego. Tak narodziły się ważne i bardzo często obierane za cel miejsca pielgrzymkowe.

Wiele z nich powstało w wyniku domniemanego cudu, jaki wydarzył się na danym terenie. W Europie tego rodzaju miejsca to m.in.

Lourdes we Francji czy Fatima w Portugalii. W tym pierwszym ponad sto lat temu 14-letniej Bernadecie ukazała się Matka Boska, podobne wydarzenie miało miejsce w 1913 roku w Fatimie, objawienia doznała tam trójka dzieci, którym Matka Boska przekazała tzw. trzy tajemnice fatimskie – przepowiednie, które, jak pokazała historia, sprawdziły się.

Pielgrzymi wędrują do tych cudownych miejsc z najbardziej intymnymi intencjami, z nadzieją na to, że ich prośby zostaną wysłuchane. Innymi popularnymi celami pielgrzymek są miejsca związane z historią danej religii, na przykład Ziemia Święta, a więc dzisiejsza Palestyna i Izrael – kolebka trzech największych religii monoteistycznych. Takim celem jest również Rzym, czyli stolica Piotrowa, od lat siedziba kolejnych papieży.