Zakupienie własnego mieszkania do dla wielu ludzi jeden z życiowych celów. Co raz częściej na zakup mieszkania decydują się dużo młodsi ludzie. Jak każdy dobrze wie, mieszkanie nie należy do najtańszych inwestycji w naszym życiu, dlatego potrzebne są albo spore oszczędności, albo kredyt, który otrzymamy od banku, pozwalający nam na nabycie wymarzonego mieszkania. W dzisiejszych czasach każdy marzy o kupieniu lub wybudowaniu własnych czterech kątów. Niestety, nie każdego stać na tak ogromny wydatek.
W przypadku, gdy brakuje nam pieniędzy na zakup, na ratunek przychodzą nam banki, które gotowe są pomóc nam w naszych przedsięwzięciach. Naturalnie musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową, ponieważ w innym wypadku bank nie będzie już tak skory do pomocy. Co musimy w takim razie zrobić, aby przekonać włodarzy banku do udzielenia nam niezbędnego zastrzyku gotówki? Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest przekonanie banku w kwestii spłacania rat. Musimy dokładnie i rzetelnie udowodnić, że będziemy spłacać nasze zadłużenie zgodnie z wytycznymi określonymi w umowie. W tej materii każdy bank ma swoje osobiste preferencje, dlatego musimy też dobrze zastanowić się, gdzie chcemy prosić o udzielenie nam kredytu.
Zanim wyruszymy na poszukiwania wymarzonego lokum, trzeba dobrze rozplanować cały przebieg transakcji. Do tego jest nam potrzebna wiedza o tym, jak dużo jesteśmy w stanie uzyskać z banku, a także wielkość oszczędności, którymi dysponujemy. Jest to dość istotne, ponieważ nie możemy postawić się w sytuacji, gdzie przeznaczamy wszystko, czym dysponujemy, na zakup mieszkania, a braknie nam oszczędności na tzw. „czarną godzinę”. Musimy się również przygotować na uisczenie opłat związanych z samą transakcją.
Bank niestety nie pójdzie nam na rękę w tej kwestii i wszelkiego rodzaju opłaty około transakcyjne będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni. Musimy też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces zakupienia mieszkania na kredyt nie należy do najszybszych, także na rozwiązanie całej sytuacji będziemy musieli poczekać od kilku do kilkunastu tygodni. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wszelkich za i przeciw, możemy przystąpić do wyboru nieruchomości. Będziemy musieli tutaj wpłacić zaliczkę, która najczęściej wynosi 5-10% wartości nieruchomości. Komfortową sytuacją jest zakupienie mieszkania od dewelopera, ponieważ wtedy nie musimy martwić się o dodatkową prowizję dla pośrednika.
Po wybraniu mieszkania przychodzi czas na złożenie wniosku kredytowego, a po pozytywnym rozpatrzeniu i przyznaniu nam kredytu, możemy przystąpić do wypłacenia należnej nam kwoty. Kolejnym krokiem jest udanie się do notariusza, z którym podpiszemy akt notarialny, za który również musimy zapłacić z własnej kieszeni. Warto również zastanowić się nad plusami i minusami rynku pierwotnego i wtórnego. Zakupienie mieszkania z rynku wtórnego gwarantuje nam wykończone mieszkanie, ale niestety musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami około transakcyjnymi. Z kolei na rynku pierwotnym kupujemy mieszkanie prosto od dewelopera i unikamy wysokich dodatkowych opłat, jednakże musimy liczyć się z tym, że te mieszkania często są w stanie deweloperskim.
Ponieważ mieszkania z rynku wtórnego często i tak wymagają remontu, to propozycje deweloperów wydają się dużo bardziej atrakcyjne.