Jak urządzić kuchnię?

Urządzenie kuchni sprawia nie lada problem właścicielom mieszkania. Kuchnia musi być ergonomiczna, dobrze się prezentować i być przyjazna dla użytkownika. Trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, które sprawią, że gotowanie i zmywanie nie będą zwyczajną torturą. Wiadomo nie od dziś, że kuchnia kuchni nierówna. Największym problemem pojawiającym się w przypadku urządzania kuchni, jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, którą dysponujemy.

Trzeba bardzo dobrze przemyśleć, gdzie ustawimy wszystkie niezbędne meble, urządzenia i przybory kuchenne. O ile w przypadku innych pomieszczeń nie ma wymogu, aby wszystkie rzeczy były ustawione w konkretnych miejscach, co zapewni doskonałą harmonię pomieszczenia, tak w kuchni niestety jest to już wymogiem. Powiedzmy sobie szczerze: najgorszą rzeczą, jaka może zdarzyć się podczas gotowania, jest ciągłe i bezcelowe kursowanie po całym pomieszczeniu, podczas gdy wszystkie udogodnienia powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki. Zacznijmy od niezbędnych mebli. W kuchni będziemy potrzebowali rozmaitych szafek i półek, których będziemy używać do przechowywania wszelkiego rodzaju sprzętu kuchennego, przypraw i sztućców oraz blatów, na których będziemy przygotowywać jedzenie dla nas samych, rodziny, a także gości.

Rozplanowanie szafek często przesądza o tym, czy nasza kuchnia jest dla nas samych wygodna, czy też nie. Najlepszym sposobem jest całkowite zrezygnowanie z jakichkolwiek szuflad i półek, które znajdują się w niewielkiej odległości od podłogi. Wyciągnięcie każdego naczynia lub przyprawy, których będziemy musieli użyć, związane będzie nierozłącznie z klękaniem, pochylaniem się i wstawaniem. Sprawi to, że bardzo szybko będziemy tracić energię i zapał do dalszej pracy w naszej kuchni. Zamiast tego, powinniśmy zdecydować się na szuflady, które będziemy mieli w zasięgu ręki, zachowując przy tym pozycję stojącą.

Powinniśmy także zrobić niewielki remament i ułożyć rzeczy tak, aby te, których używamy najczęściej, były na wierzchu i w naszym bezpośrednim zasięgu. Kolejną kwestią jest odpowiedni dobór urządzeń wykorzystywanych w kuchni. Zdecydowanie najważniejsze z nich, w które musimy się wyposażyć, to lodówka, kuchenka, zmywarka, piekarnik, a także okap kuchenny. W przypadku lodówki musimy dobrze się zastanowić nad tym, jakich rozmiarów lodówki potrzebujemy. Jeśli mamy dużą rodzinę, to naturalnie potrzebna jest nam lodówka z dużą ilością półek.

Jeśli jednak nie potrzebujemy magazynowania wielu produktów, to im mniejsza lodówka, tym mniejsze koszta. W przypadku kuchenki musimy też dostosować liczbę palników do ilości osób, gdyż mnogość palników nie ma sensu przy małej ilości mieszkańców. Zmywarka ułatwi nam życie i nie będziemy musieli składować brudnych naczyń na wierzchu, tylko dyskretnie schowamy je do zmywarki. Piekarnik jest niezbędny w kuchni, nawet jeśli rzadko z niego korzystamy, w końcu zawsze może zajść potrzeba jego użycia. Okap kuchenny jest bardzo istotnym elementem kuchni, ponieważ dzięki niemu wszelkiego rodzaju zapachy nie wydostaną się poza obręb lokalizacji palników, co naturalnie przekłada się na wyższy komfort użytkowania całości mieszkania.

Warto zastanowić się nad tymi aspektami podczas urządzania kuchni. Trzeba pamiętać, że dużo łatwiej i przyjemniej pracuje się w przyjaznym dla użytkownika otoczeniu.